Dekoratif Demir uygulamaları veya yaygın olarak bilinen adıyla Ferforje; ülkemizde son yıllarda ciddi bir gelişme göstermiş ve kullanım alanı artmaya başlamıştır.

Yalnızca dekoratif amaçlı olarak değil sağlamlık bakımından da üstün niteliğe sahip bulunan ferforje uygulamaları, mekânların iç ve dış dekorasyonunda başarı ile uygulanabilmektedir.

Dış mekanlarda bahçe kapısı, parmaklık, pencere korkuluğu, cumba, sokak kapısı, balkon korkuluğu olarak kullanılmaktadır.

İç mekanlarda gerek eşyalarda gerekse aksesuar olarak kullanılabilmektedir. Özellikle ferforje sehpa ve zigon takımları, yaşanılan mekânlara farklı bir görsellik katmaktadır.

Bunun dışında dublex evlerde ev içi merdiven korkuluğu, asma kat korkuluğu olarak kullanılmaktadır.

Ferforje, demirin sıcakken dövülmesi sonucu oluşturulmuş motiflerin bir araya getirilmesi neticesinde oluşturulan bir tarzdır. Parçaları, bazı büyük tesislerde seri üretimle hazırlanmakta, istenilen modele göre birleştirilmektedir.

Makon Çelik Yapı, demir işleme sanatındaki hünerini ferforje konusunda da sergilemektedir. Mekanlara estetik bir görünüm kazandırmak için yapılan ferforje uygulamaları, teknolojiden ziyade tam bir el emeği ve gerçek bir ustalığın sonucu ortaya çıkan bir sanattır.

Siparişleriniz, sizin hazırladığınız çizimlerle olabileceği gibi, birlikte karar vereceğimiz tasarımlar şeklinde de olabilmektedir. Model kataloglarımız ve “ustalığımız” sizi bekliyor.